heey! beynim nasılsın?

TÜRKİYE BEYİN HAFTASI

2015 yılından itibaren her yıl Mart ayında kutladığımız Türkiye Beyin Haftasında amacımız beyin temelli eğitimlerin farkındalığını arttırmaktır. Her yıl tüm dünyada mart ayının üçüncü haftası Dünya Beyin Haftası olarak kutlanmaktadır. .Başta eğitim kurumları olmak üzere çocukların, öğrencilerin öğretmenlerimizin,şirket çalışanlarının kısaca yediden yetmiş yediye herkese beyni etkin kullandırma hakkında bilinçlendirmeyi amaç edinmiştir .  • blog image

Dünyada beyin haftası nasıl kutlanıyor?


Dünyada 65 ülkede mart ayının bir haftası “beyin haftası” olarak kutlanıyor. Bazı ülkeler ve global şirketler ise kurumsal karar alarak bir yılı beyin yılı ilan ediyor.


Örnekleri sıralayalım.

  • ABD parlamentosu aldığı bir karar ile 1990-2000 yılı arasını beyin yılı ilan etti.
  • Avusturya hükümeti 1999 yılını beyin yılı ilan etti .
  • İsveç 1998 yılını beyin yılı ilan etti.

Avrupa Beyin Konseyi’nin (European Brain Council), 28 Avrupa ülkesindeki 466 milyon nüfusu kapsayan verilerine göre, nüfusun %27'si nöro-psikiyatrik hasta olarak kayıtlara geçmiş. Bu hastalarla ilgili doğrudan ve dolaylı sağlık harcamaları ile yol açtıkları ekonomik kayıp, yılda toplam 386 milyar Euro, kişi başına 828 Euro ediyor. Bunlara migren-dışı baş ağrıları ve nikotin bağımlılığı da eklendiğinde, ekonomik yük yılda 447 milyar Euro'yu buluyor.


Bu derece güvenilir verilerin elde edilemediği Türkiye'de ise nöroloji ve psikiyatri uzmanları ve ilgili dernekler, rakamların pek farklı olmadığını bildiriyor.