OĞUZ OKUL İLE YARATICI DRAMA EĞİTİMİ
OĞUZ OKUL

1 Ocak 1961 yılında Manisa’da doğdu. Salihli belediyesinde, şehir tiyatrolarında 23 yıl aralıksız eğitim koordinatörlüğü ve eğitmenlik görevini sürdürdü.


Sinema ve tiyatro camiasının önde gelen oyuncularından okul, uzun yıllar Amerika birleşik devletleri başta olmak üzere, Avrupanın birçok ülkesinde araştırmalar yaparak tecrübe ve bilgisine güç katarak eğitim hayatına ve oyunculuk görevine devam etmektedir.


En son Romanyanın Bükreş kentinde özel bir eğitime katılan Oğuz okul şu anda Star Tv’de Erkenci kuş ve Bizim hikaye dizilerinde oyunculuğuna devam etmektedir.


Yaratıcı drama ; bir grubu oluşturan üyelerin yaşama deneyimlerinden yola çıkarak, bir amacın, düşüncenin, doğaçlama, rol oynama gibi tekniklerden yararlanarak, canlandırılmasıdır.


Oyun ve sanat, bir çocuğun eğitimi, gelişimi ve kendini keşfetmesi için en iyi yöntemdir. “Yaratıcı Drama” oyun ve doğaçlamalara dayanarak çocuğun sosyal iletişimini güçlendirirken, özgüvenine, uyum sağlamasına ve kendini ifade edebilmesine katkılar sağlar. Çocukların yaratıcılığını geliştirir. Kişiliğini güçlendirir ve açık bir kimlik kazandırır.
  • Hayal gücünü geliştirerek yaratıcılık ve estetik gelişimini sağlar.
  • Kendini tanımasını sağlayarak iç tepki ve dürtülerden yararlanmayı öğretir.
  • Kendine güven duyma, bağımsız düşünme ve karar verme becerisini geliştirir.
  • Farklı olay ve durumlarla ilgili deneyim kazandırarak yeni davranışlar geliştirmeyi sağlar.
  • İş birliği yapabilme özelliğini geliştirerek, sosyal ve psikolojik duyarlılık yaratır.
  • Kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakış açısıyla bakması, o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasını ve hissetmesini sağlar ve empati duygusunu geliştirir.